czwartek, 18 czerwca 2015

Problem z bliznami, jak się ich pozbyć?

Jak wiemy blizny potrafią oszpecić nawet najpiękniejszą twarz, ich problem dotyka nie jednego z nas. Często radzimy sobie z nimi za pomocą wszelkiego rodzaju maści i kremów. Jednak w dużej ilości przypadków da się je usunąć tylko chirurgicznie. Myślę, iż zanim przystąpimy do analizy dostępnych metod walki z bliznami warto tak naprawdę skupić się nad samą definicja słowa blizna. Blizna to tkanka łączna włóknista powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Jest to normalny zdrowy proces gojenia się, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową. Blizny stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny mogą bowiem powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie.



Niewątpliwie, istnieje wiele metod, usuwania blizn. W łatwy sposób możemy podzielić je na:
- metody farmakologiczne,
- stosowanie ucisku,
- zabiegi laserowe,
- zabiegi medycyny estetycznej,
- zabiegi chirurgii plastycznej,
- masaż manualny i wodny.
Wśród zabiegów medycyny estetycznej zalecanych do korekty blizn, możemy wyróżnić:
- jonoforezę,
- sonoforezę,
- mikrodermabrazję,
- głebokie peelingi chemiczne,
- bezigłową mezoterapię.
Wyżej wymienione zabiegi zalecane są głównie do stosowania podczas trwającego ponad rok okresu dojrzewania blizny. Metody te mogą wpłynąć pozytywnie na ostateczny wygląd blizny, jeśli będą odpowiednio zastosowane we wczesnym stadium zabliźniania. Ponadto, powyżej wymienione zabiegi mogą również pomóc przy zmniejszaniu blizn płytkich, zapadniętych oraz uniesionych.



Lasery zmieniły znacząco możliwości medycyny w leczeniu blizn.Charakter blizny nie ma istotnego znaczenia, usuwamy blizny pourazowe, pooperacyjne czy potrądzikowe. Zabieg oparty jest o zasadę fototermolizy, która polega na pochłonięciu przez komórki skóry zmienionej bliznowato energii świetlnej i zamiany jej w cieplną, która powoduje remodeling tkanek. W obrębie blizny tworzymy siatkę mikrouszkodzeń na przemian z komórkami nieuszkodzonymi, które rozpoczynają intensywny proces odbudowy skóry. Blizna mięknie, jej koloryt i konsystencja zaczynają się zmieniać i przypominać otaczającą skórę.


 Wszystkie wymienione powyżej metody zmniejszania blizn, można samodzielnie wspomagać uciskowym masażem zgrubienia skóry na bliźnie. Do codziennego masażu zaleca się używania szerokiej gamy maści, które wpływają na wygładzenie skóry. Ponadto, można nosić opatrunki uciskowe lub specjalne ubrania uciskowe. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się również po stosowaniu okładów z opatrunków, składających się z żelu silikonowego.
Dodatkowym wariantem dla pacjentów są zabiegi z zakresu hydroterapii, a w szczególności na masaż wirowy.
A Wy jak radzicie sobie z bliznami? Może macie jakieś sposoby, którymi zechcielibyście się z nami podzielić? Jak najbardziej zapraszamy do dyskusji. 

Zródło:
www.medwell.pl/
www.medycyna-estetyczna.wieszjak.polki.pl
www.czasnazmiane.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz