piątek, 20 listopada 2015

Trądzik różowaty a laseroterapia



             Trądzik różowaty
-jest przewlekła chorobą .Charakteryzuje się występowaniem teleangiektazji i wykwitów zapalnych o charakterze grudek i krostek o podłożu rumieniowym. Zmiany skórne zlokalizowane są wyłącznie na twarzy.

Obecnie szacuje się, że blisko 80% ludzi na świecie przechodzi zmiany trądzikowe w pewnym okresie swego życia. Mimo to wciąż nie istnieje skuteczna metoda trwałego leczenia tego przykrego schorzenia dermatologicznego. Najbardziej rozpowszechnioną metodą leczenia trądziku jest zastosowanie preparatów dermatologicznych oraz doustnych, głównie antybiotyków i retinoidów. Dermatolodzy ostrzegają jednak, że ze stosowaniem antybiotyków związane jest duże ryzyko pojawienia się oporności wśród bakterii współodpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych. Ostatnio coraz więcej zespołów badawczych podejmuje próby leczenia trądziku z wykorzystaniem terapii świetlnej lub laserowej. Terapia laserowa jest skuteczna w leczeniu łagodnych oraz umiarkowanych zmian trądzikowych i może być alternatywą dla osób, które nie poddają się tradycyjnemu leczeniu.



                                                                                  
                                                                                    
Metody leczenia trądziku różowatego


W powstawaniu trądziku różowatego odgrywają role różne czynniki:

  • schorzenia przewodu pokarmowego
  • zaburzenia hormonalne
  • uwarunkowania genetyczne 





                 Choroba rozpoczyna się nawracającymi zmianami rumieniowymi pod wpływem bodźców takich jak:
  • wysoka temperatura
  • alkohol
  • kawa, herbata
  • gorące i ostre potrawy


Trądzik różowaty przyjmuje różne formy:


Postać rumieniowa
Będąca wczesnym stadium choroby, charakteryzuje się obecnością - początkowo napadowego, trwającego od kilku minut do kilku godzin - zaczerwienienia skóry twarzy.

 Po pewnym czasie rumień utrwala się, dołączają się teleangiektazje, powszechnie nazywane „pajączkami". Pojawia się uczucie gorąca, pieczenia skóry. Ta postać występuje u około 80 procent chorych z trądzikiem różowatym.

Postać grudkowo – krostkowa
Na podłożu rumieniowym pojawiają się zapalne wykwity grudkowo -krostkowe.

Postać przerostowo – naciekowa

Dotyczy szczególnie mężczyzn.Wykwitom zapalnym towarzyszą zmiany przerostowe np. nosa. Skóra jest pogrubiała, rozszerzone pory oraz przerosłe gruczoły łojowe. Przewlekły stan zapalny doprowadza do przerostu tkanki łącznej i gruczołów łojowych, czego efektem jest powstanie nosa guzowatego (rhinophyma) - jest on powiększony, nieregularnie pogrubiały, z poszerzonymi naczynkami. Rzadziej zmiany przerostowe powstają na czole, podbródku lub małżowinach usznych.



Laseroterapia


           Podczas gdy terapie laserowe były od lat wykorzystywane do likwidacji
blizn potrądzikowych, wykorzystanie lasera do leczenia i kontrolowania istniejącego           trądziku jest nowością i może być doskonałą alternatywą dla tych pacjentów, u których nie skutkują tradycyjne metody. Laser działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, obkurcza grudki trądzikowe, zapobiega nawrotom nowych zmian. Już po jednym zabiegu widoczna jest zdecydowana poprawa. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, może wystąpić lekki obrzęk utrzymujący się do 48 godzin. W zależności od potrzeb pacjenta zabieg można powtórzyć.


              Laserowe leczenie trądziku niestety nie jest możliwe u wszystkich osób. Istnieje spora lista przeciwwskazań, które czasowo lub całkowicie dyskwalifikują z wykonania takiego zabiegu. Minimum cztery tygodnie przed wykonaniem zabiegu nie można się opalać ani stosować kremów brązujących i samoopalaczy. Na około trzy tygodnie przed planowanym pierwszym zabiegiem należy odstawić wszelkie leki o działaniu światło uczulającym (w tym także herbatki ziołowe z dziurawca i nagietka). Z laserowego usuwania trądziku wykluczone są kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią.Z tej metody nie mogą również skorzystać osoby chorujące na łuszczycę, bielactwo, ze skórą skłonną do przebarwień czy opryszczką.      Z zabiegów wyłączone są osoby z nowotworami (szczególnie z czerniakiem skóry).
 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz